Kvalita a trvalá udržateľnosť bok po boku

20.01.2022

S čoraz rýchlejšie narastajúcou populáciou, a teda aj zvyšujúcim sa dopytom, sa tak postupne zvyšuje aj objem výroby interiérového vybavenia, či už ide o nábytok alebo bytové doplnky. V praxi to teda znamená, že musíme vyrábať veľa, rýchlo a lacno, alebo inými slovami, kvantita vyhráva nad kvalitou. Okrem rastúceho dopytu sú ďalšími dôvodmi znižujúcej sa kvality aj faktory ako vývoj  a pokrok, ktoré z finančného, praktického a ekologického hľadiska neumožňujú používanie rovnakých materiálov, techniky spracovania a výrobných postupov, ako kedysi. Tento trend je prirodzene logický a nezvratný. Znamená to však, že kvalitné materiály s istým charakterom, ako poctivé drevo, sklo, železo, mosadz či bakelit sa už dnes bežne nahrádzajú materiálmi novými, alternatívnymi a recyklovateľnými, no zároveň žiaľ častokrát aj menej kvalitnými.

Azda najtypickejším príkladom je dnes tak rozšírený "fóliovaný" nábytok, ktorého základ tvorí väčšinou drevotrieska, potiahnutá fóliou, ktorá len imituje kresbu dreva. Rozhodne sa nejedná o nábytok, ako sa hovorí, "na celý život". Nejakú dobu vydrží, no efekt opotrebovanosti sa dostaví už po pár rokoch, niekedy dokonca mesiacoch od jeho zakúpenia.

Samozrejme, že aj dnes máme možnosť zohnať kvalitu. Môžeme sa zamerať na menších výrobcov, ktorí sa držia tradície, a na poctivú prácu a materiály nedajú dopustiť. Z finančného hľadiska je však toto riešenie pre veľa ľudí nedostupné.

Skvelou alternatívou je preto dať druhú šancu starším kúskom. Zaručene tak do vášho bývania pretavíte jedinečnosť a kvalitu, ktorá bola v minulosti samozrejmosťou.

Voľba kúpy staršieho kusu nábytku či doplnkov so sebou prináša aj ďalšiu obrovskú výhodu.              Z hľadiska ekologického dopadu má totiž táto alternatíva oveľa menej negatívny vplyv na životné prostredie. Nepodporujete tak potrebu vzniku nových produktov, čím nevzniká ani nový odpad
a emisie, súvisiace s realizáciou výrobného procesu.

Aj podstata myšlienky tohto projektu tkvie v opätovnom využití kvalitných výrobkov, ktoré môžu novým majiteľom poslúžiť ešte pár generácií, miesto toho, aby sa svojím ďalším osudom podieľali na znečisťovaní planéty. Ak sa vám tento štýl zapáčil, okrem originality a kvality, ktorú pre váš domov získate, tak istým spôsobom prispejete aj k cieľu trvalej udržateľnosti (trvale udržateľného rozvoja našej spoločnosti) našej planéty.